XX Festiwal
Księżnej Daisy

20-23.04.2023
Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego

Zbigniew Zamachowski

Dla jednych to znany aktor filmowy (zagrał w ok. 130 filmach), dla innych niezwykły głos dubbingowy („Lilo i Stich”, „Stuart Malutki”, „Shrek”, „Ratatuj”, „Wielka szóstka”), inni znają go z desek teatru (Teatr Studio, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Telewizji).

Od początku swojej kariery aktorskiej Zamachowski związany jest z estradą. Podczas studiów grał w poznańskim kabarecie TEY. W 1980 na Festiwalu Opolskim pokazał swój autorski program, za który dostał II nagrodę. Na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu razem z Adrianną Biedrzyńską wykonał pamiętną piosenkę Krystyny Sienkiewicz i Bohdana Łazuki „Czy te oczy mogą kłamać?”. Śpiewał także piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, utwory pochodzące z Kabaretu Starszych Panów. Pisał własne teksty i komponował muzykę do etiud filmowych, sztuk teatralnych. W warszawskim Teatrze na Targówku zagrał w muzycznym przedstawieniu „Zimy żal” Jeremiego Przybory i Magdy Umer (1989). Artysta zajmuje się również szkoleniem przyszłych śpiewających aktorów na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Do tej pory największymi spektaklami estradowymi Zamachowskiego były: cieszący się ogromną popularnością „Big Zbig Show” z warszawskiego Teatru Buffo (1993), w którym aktorsko i wokalnie sparodiował peerelowskie festiwale oraz „Zamach na MoCarta, czyli… jeżeli śpiewać to nie indywidualnie” (2010) w reżyserii Krzysztofa Jaślara.

Copyright Festiwal Księżnej Daisy 2024
Skip to content